در حال بارگذاری

آیا NVIDIA با CPUهای جدید خود اینتل را به چالش می‌کشد؟

عملکرد موفق NVIDIA در بازار هوش مصنوعی باعث شده است تا گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی احتمال ورود این شرکت به بازار پردازنده‌های مرکزی کلاس مصرفی جدی‌تر شود.

اینتل بخش بزرگی از پردازنده‌های کامپیوتر را تولید می‌کند، اما با توجه به تسلط روزافزون انویدیا در حوزه‌ی هوش مصنوعی، زمینه‌ی رقابت جدی این شرکت با اینتل برای تولید پردازنده‌های هوش مصنوعی فراهم شده است. مدتی پیش، رویترز اعلام کرد که NVIDIA در حال طراحی پردازنده‌هایی برای سیستم‌عامل ویندوز است؛ اما این گزارش هرگز به‌صورت رسمی تأیید نشد.

جن‌سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، این هفته به «کامپیوترهای کوپایلت پلاس» مایکروسافت اشاره کرد. این کامپیوترها بیشترِ پردازش هوش مصنوعی را روی خود دستگاه انجام می‌دهند و وابسته به پردازش ابری نیستند.

به گفته‌ی جنسن هوانگ، کامپیوترهای هوش مصنوعی «فرصت‌هایی را برای نوآوری در سیستم، حتی در کامپیوترهای شخصی» ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های کوپایلت پلاس از پردازنده‌ی اسنپدراگون ساخت کوالکام بهره می‌برند و اظهارات اخیر هوانگ این گمانه‌زنی را تقویت کرده است که NVIDIA نیز به تولید پردازنده‌ی مرکزی هوش مصنوعی فکر می‌کند.

پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت در کامپیوترهای کوپایلت پلاس، به‌جای معماری سنتی x86 اینتل و AMD، از معماری آرم استفاده می‌کند.

انویدیا همین حالا نیز پردازنده‌ی مرکزی مبتنی‌بر آرم با نام «گریس» دارد؛ اما قیمتش به چند هزار دلار می‌رسد و مخصوص دیتاسنترها است. اگر

NVIDIA قصد داشته باشد به بازار پردازنده‌های مصرفی وارد شود، احتمالاً اینتل را به دردسر خواهد انداخت.

 

آیا انویدیا با CPUهای جدید خود اینتل را به چالش می‌کشد؟

 

موفقیت چشمگیر انویدیا در زمینه‌‌ی پردازنده‌های هوش مصنوعی ممکن است به این شرکت برای عملکرد درخشان در بازار پردازنده‌های مرکزی کلاس مصرفی کمک بکند.

باید دید NVIDIA موفق خواهد شد با تولید پردازنده‌ی هوش مصنوعی که نهایتاً قیمت آن به چند صد دلار می‌رسد، فعالیت‌هایش را گسترش دهد یا نه.

Leave a Comment

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.