در حال بارگذاری

ساخت اپلیکیشن با فلاتر

طراحی و ساخت اپلیکیشن با فلاتر

اگر اهل طراحی اپلیکیشن باشید احتمالا نام فلاتر (Flutter) را شنیده اید. فلاتر فریم ورک متن باز جدید کمپانی بزرگ گوگل است. این برنامه با اینکه در سال 2017 روانه بازار شد اما به سرعت به صدر محبوب ترین برنامه ها میان برنامه نویسان موبایل رسید. اولین نسخه Flutter با نام رمز “Sky” در سال 2015 در نمایشگاه توسعه دهندگان دارت روی سیستم عامل Android اجرا شد. از آن زمان 2 سال طول کشید تا این برنامه به صورت رسمی روانه بازار شود. در حال حاضر ساخت اپلیکیشن با فلاتر جایگاه خود را میان برنامه نویسان پیدا کرده و روز به روز در حال پیشرفت است.
انقلاب فلاتر در خروجی native برای ساخت اپلیکیشن اندروید و ساخت اپلیکیشن آی او اس ios به صورت همزمان بود. این برنامه معضل برنامه نویسی را برای دو سیستم عامل محبوب حل کرد و دیگر نیازی نبود که برنامه نویس دو زبان متفاوت را برای نوشتن برنامه برای اندروید و ios بیاموزد. البته این تنها ویژگی منحصر به فرد فلاتر نیست. زبان مورد استفاده در این برنامه زبان توسعه یافته توسط گوگل به نام دارت Dart است. این زبان که بی شباهت به جاوا نیست، زیانی شی گرا محسوب می شود. اگر به زبان جاوا یا سی شارپ آشنایی دارید یادگیری زبان دارت به هیچ عنوان کار پیچیده ای نیست. چارچوب فلاتر شامل دو مجموعه ابزارک است که با زبان‌های طراحی خاص مطابقت دارد. ابزارک‌های طراحی متریال که زبان طراحی گوگل را با همین نام پیاده‌سازی می‌کنند، و ابزارک‌های کوپرتینو که دستورالعمل‌های رابط کاربری در طراحی آی‌اواس را اجرا می‌کنند.

ساخت اپ با فلاتر

Hot Reloading یکی از قابلیت های مهم ساخت اپلیکیشن با فلاتر است. با استفاده از این قابلیت می توان تغییرات کد نویسی را بلافاصله مشاهده کرد و برای مشاهده یک تغییر کوچک دیگر نیازی نیست کل اپلیکیشن اجرا شود.
به دلیل قابلیت Hot Reloading و وجود ویجت های متعدد طراحی یک اپلیکیشن همسان بر روی Flutter در مقایسه برنامه های دیگر مانند جاوا و کاتلین بسیار سریع تر انجام می شود. بر اساس تجربه برنامه نویسان طراحی و ساخت رابط کاربری پیچیده در این برنامه در مقایسه با برنامه های مشابه بسیار ساده تر است.

مطلب مهم: ساخت اپلیکیشن بدون کد با اپ ساز اپتو

شاید مهمترین ویژگی این Flutter برای برنامه نویسان ایرانی رایگان بودن و متن باز بودن آن باشد. با توجه به وضعیت فعلی تحریم ها و همچنین قیمت سرسام آور دلار در دسترس بودن برنامه ای با این کیفیت به صورت رایگان اهمیت زیادی پیدا می کند. در کنار این متن باز بودن Flutter باعث شده پکیج های توسعه یافته زیادی توسط برنامه نویسان به صورت رایگان در اختیار عموم قرار بگیرد. با فلاتر علاوه بر برنامه نویسی موبایل میتوانید وب اپلیکیشن هایی که در مرورگر اجرا می شوند را نیز طراحی کنید. علاوه بر پشتیبانی از وب می توانید برای دسکتاپ و ویندوز هم برنامه نویسی انجام دهید.
استفاده از زبان دارت و همچنین پشتیبانی غول دنیای وب یعنی گوگل باعث شده این برنامه پله های طرقی را با سرعتی باورنکردنی طی کند. این برنامه در کمتر از 4 سال توانسته دنیای طراحی اپلیکیشن را متحول کند. اگر علاقمند به ساخت اپلیکیشن هستید می توانید Flutter را به عنوان یک راه حل سریع و مطمئن در نظر بگیرید. همچنین Flutter به مدیران پروژه این امکان و می دهد تا تیم فنی کوچکتری برای بخش طراحی موبایل خود تشکیل دهند.


اپتو ، اپلیکیشن ساز آنلاین ، بر مبنای فلاتر

اپتو با به کار گیری قوی ترین سرورهای موجود بالاترین سرعت ممکن برای یک اپ را در اختیار شما قرار داده است. اپتو با به کارگیری یکی از قوی ترین زبان های برنامه نویسی و استفاده از استانداردهای جهانی همواره خود را به روز کرده و در لیست اپلیکیشن ساز های برتر قرار داده است. درحال حاضر اپتو با زبان فلاتر پنل جدید خود را رونمایی کرده که زبان مورد استفاده ی معتبرترین سایتها و اپلیکیشن سازهای دنیا همچون گوگل، ebay ، … است.

Leave a Comment

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.